2019 Junior Prizegiving results

posted in: Awards, Juniors, News, Uncategorized

Players, families and supporters have celebrated the 2019 junior football season with an entertaining prizegiving event.

The evening – split into three parts to cater for juniors whose ranks have swelled to more than 500 this season – was held at the Raleigh St Christian Centre, Leamington.

Attendees were sent the following message by Cambridge FC’s Technical Director, Ricki Herbert, who could not attend as he was in Italy helping judge FIFA’s World Player of the Year awards:

Player achievements

Team Most improved Player’s player Coaches player
8th Grade – Jaguars Oliver Miers Anton Joseph Campbell Durran-Wolff
8th Grade – Leopards Fabian Collins Benjamin Lee & Lucas Glossop-Keremete Taanne Young
8th Grade – Panthers Tommy Peters Michael Breen Finn Harfoot
8th Grade – Pumas Albert Oldershaw Luke Strickland Cameron Livingstone
8th Grade – Tigers Micah Westlake Charlie Trollope Asa Ayas
U8 Girls – Animal Fisio Norway Elena Quinn Emilia Hickey Enja Barrowcliffe
U8 Girls – France Eleysia Badenhorst Ruby Paine Olivia Lou
U8 Girls – Denmark Sienna McHale Leila Savage Lolani Purea
U10 Girls – France Hera Brooking Madeline Butler Elin Gainsford
U10 Girls – Unichem Leamington England Annalise Reilly Lucy Hicks Maya Kirk
U10 Girls – New Zealand Poppy Bayley Brooke Carter Rosa Lima
9th Grade – Roma Luke Storie Nathan Goodrich Noah Coppell
9th Grade – Anzac Lodge Juventus Sam Hawthorne Oliver Plant Angus Rutland
9th Grade – Napoli Toby Williams Louis Hosie Siddarth Manuvimal
9th Grade – Cambridge Building Services Lazio Manaaki Bruce Alex Kim Harry McKinnon
9th Grade – Inter – Nicholson Surveying Nikau Whitiora Quinn Harrison Jack Gollan
9th Grade – Milan Branderson Homes Blayne McDonald Jake Hautler Jesse Brown
10th Grade – Roar Luke Chadwick Kobi Russell Jake Bailey
10th Grade – Phoenix Finn Morton Alex Stachan Flynn Jennings
10th Grade – Jets Kale Ryan Dylan Rowe Matthew McFetridge
10th Grade – Heart Mercury Casey Hollands Jordan Causer Connor Savage
10th Grade – Chelsea Cambridge Vets Kingston Storey Gethyn Foster Aden Joseph
11th Grade – Warriors Eoin Kelly George Kennedy Daniel Hughes
11th Grade – Legends Jake Brugh Kade Smith Tahl Goble
11th Grade – Bandits Henry Ham Chris van Veldhoven Carter Milne
11th Grade – Colts – Body Performance Regan Grey Jesse McDonald Harper Davidson
U12 Girls – Leopards Breana Emmerson Makena Rodger Sophie Wiseman
U12 Girls – Rob May – Ferns Mia Guzzwell Mia Barrowcliffe Eden Wood
U14 Girls – Avengers Toni Dunn Brooke Spencer Natalie Young
12th Grade – Dragons Finn Krauer Dylan Wright Otis Hickey
12th Grade – Rebels Josh Dowling Josh Dowling Jayden Mudgeway
12th Grade – Legends Blake McKinnon Nathan Ryan Jay Benefield
13th/14th Grade – Titans Jacob Burnell Jack Beaumont Noah Pullenger
13th/14th Grade – Daredevils Dean Adlam Caleb Mita Ben Bonetti
U12 Fed Team Riley Noonan Theo Anthony Ethan Bailey
U13 Fed Team Seth Olsen Luke Sicklemore Blake Taylor

Our guide to previous prizegivings

2018: Junior Prizegiving results

2018: Photo gallery

2017: Junior Prizegiving results

2016: Junior Prizegiving results

2015: Junior Prizegiving results

Senior prizegiving

Our senior prizegiving event will be held at John Kerkhof Park on Saturday September 28, 2019.

Click here for details.